בניית אתר אינטרנט

אפיון אתר

חוליאן טרומפר

המכללה לשיווק דיגיטלי

אפיון אתר הוא השלב הראשון בתהליך של פיתוח האתר. התפקיד שלו מתחלק לשתיים:

צד הלקוח: בעת כתיבת מסמך האפיון, הלקוח מקבל את ההזדמנות לפרט בפני חברת בניית האתרים את החזון שלו בנוגע לנראות האתר, היישומים שלו, תפקידו, קהל היעד שאליו הוא מכוון והצרכים שהוא אמור למלא.

צד הפיתוח: מסמך אפיון האתר משמש את חברת הפיתוח בכמה שלבים, החל מהבנה של מורכבות הפרויקט, דרך הטכנולוגיה שהם נדרשים ליישם ועד לגיבוש הצעת מחיר.

מסמך האפיון אחראי על תיאום הציפיות בין הספק ללקוח כשהוא מתייחס בעיקר לנראות האתר, היררכיית התוכן שלו ופירוט פונקציות מורכבות. לאחר שמסמך אפיון ממומש, חברת בניית האתרים יכולה לבסס הצעת מחיר הנגזרת ממורכבות הפרויקט ולהגישה ללקוח.

מה כולל מסמך אפיון אתר?

לא קיימים כללים מוגדרים שמחייבים צורה כלשהי למסמך אפיון אתר כדי שהוא יחשב כראוי. מסמך אפיון האתר צריך לשמש את חברת פיתוח האתר כדי להבין בצורה הנכונה ביותר מה הלקוח מבקש מהם ואיך לתכנן ולתמחר נכון את האתר. אז איזה נושאים למשל צריכים לעלות במסמך האפיון?

הצעות לבניית מסמך אפיון אתרים

בגלל שאפיון האתר הוא החלק הראשון בתהליך בניית האתר, הוא מתמקם בחלק מאוד רגיש – בדיוק בתפר שבין פניית הלקוח לחברה לבין הגשת הצעת המחיר. בשלב הזה, הלקוח בוחן את הספק לצד ספקים אחרים, והסבלנות שלו רופפת במיוחד.

סביר להניח שהדברים הראשונים שהלקוח יבקש מכם הוא תיק עבודות והצעת מחיר. עם תיק העבודות אין בעיה, אך כאמור – הצעת המחיר הרי נגזרת מאפיון האתר (אי אפשר לתמחר בניית אתר מבלי להבין את אופי הפרויקט), אז כאן אנחנו נכנסים לאזור מסוכן.

יצא לי לראות באופן אישי מסמכי אפיון בעלי 15 עמודים של שאלות(!) שזה המון בירוקרטיה. מסמך כזה ארוך מבקש לדלות את הפרטים הכי קטנים שצפויים לעלות באתר והוא באמת מתאים ללקוחות גדולים מאוד. אך לקוחות קטנים ובינוניים הם חסרי זמן או יכולת ריכוז וצריך להיות איתם עדינים יותר. אז איך אפשר לשאול את השאלות הנכונות מבלי להטריד יותר מדי את הלקוח הפוטנציאלי?

 

השאלות שצריך לשאול במסמך האפיון

את השאלות צריכים להרכיב הצוות של פיתוח האתר שכולל את המפתח, איש ה-SEO והגרפיקאי. לכל אחד מהם יש תפקיד משמעותי בהרמת הפרויקט ועל כן, הם צריכים לתת את הדעת כבר בשלב האפיון.

הדברים שיעניינו את המפתח:

  • האם האתר יבוסס על תבנית או עיצוב מותאם אישית?
  • האם האתר הוא אתר תדמית, בלוג או חנות אינטרנטית?
  • האם האתר מכיל פונקציות מיוחדות כמו מספר שפות, שדות מותאמים אישית, מערכות סליקה ועוד.

הדברים שיעניינו את המעצב הגרפי:

  • איך נראה הלוגו של העסק (כל צבעי האתר נמשכים ממנו)?
  • מי קהל היעד שלו?
  • במידה והאתר יבנה בהתאמה אישית, איזה סגנון אתרים אחרים אהבתם?

דברים שיעניינו את מנהל ה-SEO:

  • מה השירותים שהאתר מציע?
  • מה הקטגוריות שהאתר צפוי להכיל?
  • מי הקולגות / מתחרים מובילים של העסק?

בסה”כ, ברגע שהצוות מגבש את הנושאים החשובים לו, ניתן לרכז את כל הסוגיות ביחד וליצור מסמך אפיון פשוט ולא מעייף יותר מדי.
מסמכי אפיון הם משהו שמתפתח כל הזמן בהתאם לרמה של חברת הפיתוח, נסיון שהיא צברה וזה למעשה מסמך שהתגלגל מספר רב של פעמים ועבר מספר וריאציות. 

מסמך אפיון לדוגמה

יצרנו מסמך כזה שמשרת אותנו כיום. תוכלו להוריד אותו בלחיצה כאן וליהנות ממנו. כמובן שלכל מסמך אפיון יש מקום לשיפור. נשמח לקבל עליו ביקורת. הנושא המרכזי ששמנו עליו את הדגש בעת כתיבת מסמך אפיון זה הוא פשטות ויכולת מילוי מהירה שלו לצורך גיבוש הצעת מחיר נכונה

נשמח לקבל מכם ביקורת!

אם התוכן תרם לכם ערך ותרצו לעזור לנו לקדם ולהפיץ אותו, אנחנו יותר נשמח מאוד(!) אם תעניקו ביקורת חיובית על האתר. איך אפשר לעשות את זה? הקליקו על כפתור הזהב להענקת ביקורת בגוגל:

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

מוזמנים להוסיף את דעכתם למאמר לטובת דיון מעשיר;

אודות המכללה לשיווק דיגיטלי;

המכללה לשיווק דיגיטלי מעניקה הכשרות מקצועיות בתחום השיווק הדיגיטלי בשיטה של לימודים מקוונים. ההכשרות שלנו כוללות לימודי בניית אתרים, קידום אתרים, פרסום בפייסבוק, עיצוב גרפי ועוד.

אהבתם את התוכן? אז בטוח שתאהבו גם את אלו;

העברת אתר וורדרפס בין שרתים

העברת אתר וורדרפס בין שרתים

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי במידה ואתם בוני אתרים מקצועיים, אתם תתקלו בשלב מסוים בצורך להעביר אתר משרת X לשרת Y. אז איך עושים את

קורס בניית אתרים

אחסון וורדפרס בחינם

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי במידה ואתם כרגע נמצאים בתחילת הדרך שלכם ומעוניינים להכיר את תחום בניית האתרים, תוכלו לבצע התקנת וורדפרס בחינם ב-2 דרכים:

שחזור עמוד ווקומרס

שחזור עמודי Woocommerce

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי מדריך לשחזור עמודי Woocommerce שנמחקו / הוסרו המדריך הבא יציג את השלבים לשחזור עמודי ווקומרס (חנות אינטרנטית של אתרי וורדפרס)

עקרונות לעיצוב אתרים

עיצוב אתרים

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי במאמר זה נדבר על החשיבות של עיצוב אתרים ונראה כיצד שיפור של צבעי האתר והטיפוגרפיה שלו יכולים לשמש כאחת הדרכים

נכס דיגיטלי

סוגי נכסים דיגיטליים שונים

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי הרבה פעמים שואלים אותי מה ההבדל בין עמוד נחיתה לכרטיס ביקור דיגיטלי? או מה ההבדל בין אתר תדמית למיניסייט? המאמר

תהליך עבודה מול לקוח חדש – בניית אתרים

תהליך עבודה מול לקוח חדש לבניית אתר

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי כאשר פרויקט חדש לפיתוח אתר יזדמן בפניכם, כדאי להתכונן לתהליך כדי להפחית את הסיכוי לנטישת לקוח (אי סגירת עסקה) וכן

הפניות 301

הפניות 301

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי אנו נבצע הפניות 301 כאשר נבקש להעביר באופן אוטומטי משתמשים המגיעים לכתובת אתר מסוימת לכתובת אתר חלופית. נעשה זאת כאשר

ניהול אתר מותג

כיצד לנהל אתר מותג?

חוליאן טרומפר המכללה לשיווק דיגיטלי התקבלתם לעבודה חדשה כמנהלי אתר מותג? מזל טוב! עכשיו נשאלת השאלה… מה בדיוק מצפים שתעשו בג’וב החדש? במאמר הזה נעשה

המלצות נוספות עבורך:

אוהבים מאוד תוכן על בניית אתרי אינטרנט אבל מעניין אתכם לחקור נישות נוספים בנושא פרסום באינטרנט? ראו כאן קטגוריות נוספות בתחום:

תודה שהצטרפת לרשימת הדיוור!

אם אהבת את התוכן, אני אשמח לקבל ממך פרגון על ידי מתן ביקורת חיובית שתסייע לי לשפר את חשיפת האתר בפני גולשים נוספים. זה יועיל לי מאוד 🙏

אנחנו מקווים שיש לכם סבלנות, כי כשהקורס יהיה מוכן...

הקורס לעיצוב גרפי בתהליך הפקה ויהיה פתוח להרשמה בהמשך

תרצו להיות הראשונים שיקבלו עדכון ברגע שזה יקרה?

השאירו את הפרטים שלכם בטופס הבא ואנו נדאג לעדכן אתכם מיד כשהקורס יהיה זמין להרשמה!

עקב המצב הכלכלי הקשה שנכפה על החברה הישראלית כולה, ההרשמות לכל הקורסים יוענקו במחיר מסובסד כל עוד המשבר נמשך.
למידע נוסף יש ליצור קשר באתר.

summer

אני מחכה לשיחה מכם :)

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן חוליאן... איך אפשר לעזור לך?