6 מיתוסים על עיצוב גרפי

בשנים האחרונות תחום העיצוב הגרפי התפתח מאוד וההגדרה למינוח “עיצוב גרפי” התרחבה ונוספו לה אספקטים שונים. מרבית השינויים הינם מבורכים ובאופן טבעי, כשתחום מסוים מתרחב- כך הוא גם נהיה מבוקש יותר. האופציות הכמעט אין-סופיות של התחום הזה, משכו אליו אנשים מתחומי עניין שונים שלאו דווקא באים מעולם של עיצוב ואומנות. היום, ניתן לקבל הכשרה מקצועית לא רק בבתי ספר להשכלה גבוהה ונפתחו אופציות רבות המציעות לימוד דיגיטלי- ענייני ומעשי. בעוד שהאפשרויות השונות תרמו להפצה נרחבת של התחום, כך גם נפוצות יותר ויותר תפיסות שגויות שהצמיחו הרבה מיתוסים בנוגע לתחום העיצוב הגרפי.

במאמר זה, בחרתי לסקר מספר של מיתוסים הקשורים בעיצוב גרפי, לגבי כל מיתוס אחווה את דעתי המקצועית ואסביר למה כדאי ללמוד עיצוב גרפי ממעצבים מנוסים שיש להם את היכולת להעביר לכם את הידע בצורה היסודית והמקצועית ביותר.

1. עיצוב גרפי אפשר ללמוד בשבוע אחד

צר לי לאכזב, אבל זה ממש לא נכון. אם מישהו מבטיח לכם שתצאו מעצבים אחרי שבוע אחד של לימודים- אין דרך יפה להגיד את זה- הוא לא דובר אמת או פשוט חסר ניסיון מקצועי בעצמו ועל כן מדבר מתוך חוסר ידע.

פיתוח חשיבה יצירתית וראייה אסטתית הינם יכולות שצריך לעבוד כדי להשיג אותן, זהו תהליך שלא קורה בלילה אחד (גם לא בשבוע, האמת גם לא בחודש או חודשיים). צריך להבין שיש הבדל בין למידה טכנית של כלי תוכנות העיצוב (לדוגמת פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין) לבין תהליך למידה של עקרונות יסודות העיצוב ויישום פרקטי שלהם בעיצוב.

2. כדי להיות מעצב/ת גרפי/ת, צריך לעשות לפחות תואר ראשון בתחום העיצוב

בסעיף הקודם הפרחתי את הטענה לפיה ניתן ללמוד עיצוב גרפי בשבוע אחד, אך אין זה אומר שבהכרח צריך 3-4 שנים של תואר כדי לעבוד כמעצב/ת גרפי/ת. אתחיל ואומר שאני בהחלט מאמינה ביתרונות הרבים שרוכשים מלימוד בתוך בועת האקדמיה במשך 3 שנים מרוכזות. יכולה להעיד מניסיון- אין הרבה הזדמנויות בחיים המאפשרות התנסות ביצירה ומחקר יצירתי יחד עם קבוצת מעצבים/ות נוספים/ות התורמים לפיתוח החשיבה היצירתית והיכולת לתת ולקבל ביקורת בונה. עם כל זאת, בתקופה בה אנו חיים/ות, השינויים המתרחשים סביבנו בקצב מסחרר, לא תמיד מאפשרים לנו לקחת פסק זמן כל-כך ארוך ובמקרים רבים- עולה הצורך בהסבת מקצוע/ רכישת כלים חדשים במסגרת זמן קצובה- ובהחלט, עם התמדה, רצון ותרגול- ניתן ללמוד עיצוב גרפי גם ללא תואר ראשון, בעזרת קורסים ממוקדים המקיפים את התחום גם מההיבט הטכני כמו מההיבט התאורתי.

3. כדי להיות מעצב/ת גרפי/ת, צריך להיות יצירתי/ת באופן מולד

יצירתיות מולדת, ידע וניסיון בתחומי העיצוב והאמנות, בהחלט יכולים לתת יתרון משמעותי למעוניינים/ות להכנס לתחום העיצוב הגרפי. אך, אין זה אומר שבאופן בלעדי, רק לאנשים בעלי רקע באמנות שמורה האופציה ללמוד עיצוב. אני מכירה מעצבים/ות רבים/ות שאינם יודעים/ות לצייר לדוגמא, אבל מצליחים בעזרת תוכנת אילוסטרייטור ליצור עיצובים ללוגואים, ציורים ווקטורים וכל פריט עיצובי אחר. מי שבאמת מעוניין/ת להרחיב את ידיעותיו ויכולתיו בתחום העיצוב, ע”י לימוד של עקרונות העיצוב, חיפוש מתמיד אחרי מקורות השראה וכמובן הרבה תרגול ויכולת להתמודד עם אתגרים ויציאה מאזור הנוחות – בהחלט יכול להשתלב בתחום וללמוד עיצוב גרפי גם ללא ידע קודם או יכולות יצירתיות מולדות.

4. אני כבר יודע/ת לעבוד עם פוטושופ, יש לי כל מה שצריך כדי לעבוד כמעצב/ת גרפי/ת

אחת הטעויות הנפוצות, היא להניח ש”מספיק” ללמוד תוכנת עיצוב אחת. כל סטודיו עיצוב / סוכנות דיגיטל / משרדי הייטק, תמיד יכללו בדרישות הקבלה למשרת מעצב/ת גרפי/ת, ידע בתוכנות אדובי (פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין). חשוב מאוד להבין בהקשר הזה, לכל תוכנה יש יעוד מסוים ולכן צריך לשלוט בשלושת התוכנות כדי להתמקצע בתחום ולתת מענה רחב לכל סוג עיצוב נדרש.

פוטושופ נותנת מענה בכל הקשור לעריכת תמונות, בעזרת אילוסטרייטור יוצרים לוגואים ואמנות ווקטורית, בעוד אינדיזיין היא תוכנה המיועדת לעריכה טיפוגרפית (בעיקר של מגזינים, ספרים וכל פריט עיצובי עם הרבה אינפורמציה טקסטואלית). שלושת התוכנות הן של אדובי ולכן הממשקים שלהם מאוד דומים, אך ישנו כמובן שוני מהותי בין התוכנות ולכן רצוי ללמוד את פוטושופ ואילוסטרייטור יחד ואחרי ששולטים בשתי התוכנות האלו, להשלים גם לימודים של תוכנת אינדיזיין.

5. מעצב/ת גרפי/ת טוב/ה פשוט יודע/ת לייצר דברים יפים

המיתוס הזה מסתיר בחובו דיון פילוסופי עמוק. אני אתחיל מהשורה התחתונה- עיצוב אינו רק בעיניי המתבונן.

כדי להבין למה המיתוס הזה אינו מדויק, צריך לעשות הבחנה בין אמנות לעיצוב. אמנות משמשת כאמצעי קישוטי, בידורי, כדי להעביר רעיון / קונספט, כדי ליצור רגש או תגובה בלתי צפויה מצד המתבונן; בעוד עיצוב יכול להיות כל אלו, אך בדישפלינות מסוימות- עיצוב חייב להיות פונקציונלי בדיוק כמו שהוא צריך להיות אסטתי, אם לא יותר.

בהקשר של עיצוב כיסא לדוגמא, קל לנו להבין למה הפונקציונליות צריכה לקבל הרבה מאוד דגש, אך בעיצוב גרפי, קל לטעות ולחשוב שהתוצר הסופי “פשוט צריך להיות יפה”. בעיצוב גרפי, ישנם עקרונות עיצוביים מאוד חשובים שצריך לתת עליהם את הדעת בתהליך העיצוב. ישנם מחקרים רבים המפרטים מדוע אנשים נמשכים יותר לצורות עגולות לעומת צורות מחודדות,  או מדוע המבט שלנו מחפש חלוקה הרמונית של קומפוזיציה ובכך קל לו לקלוט אינפורמציה המחלוקת באופן מסוים. יכול להיות שהמושגים שהזכרתי כאן, לא מוכרים לכם- וזה ממש בסדר והגיוני, זו הסיבה שכל-כך חשוב ללמוד עיצוב ממעצבים מנוסים שיכולים להעניק לכם ידע מעמיק ופרקטי על עולם העיצוב.

6. לא צריך להשקיע בלימוד תוכנות עיצוב מקצועיות, canva מספיקה לי

הכל תלוי באיפה אתם/ן רואים/ות את עצמכם/ן בעוד X שנים. אם עיצוב הוא משהו חובבני עבורכם ומדי פעם מזדמן לכם לעצב קולאז’ ליום-הולדת של חברה, זה נהדר וכמובן שיש אלטרנטיבות פשוטות לשימוש בסיסי במרחבי הרשת. אך כדי לעלות שלב ולעצב ברמה גבוהה ומקצועית, אין ספק שלימוד תוכנות העיצוב המקצועיות הן בגדר חובה. מעבר לאפשרויות הבלתי מוגבלות של תוכנות העיצוב, חשוב ללמוד ולהבין את עקרונות העיצוב ואלו דברים שרצוי ללמוד בצורה מסודרת בעזרת הכשרה לימודית שיכולה לתת לכם את כל הכלים כדי להרחיב את ידיעותיכם והבנתכם בתחום העיצוב הגרפי.

כן מאוד יכול להיות שבאמצעות חשיפה ושימוש בסיסי בפלטפורמות כמו קנבה, תגלו משיכה לתחום העיצוב והניסיון הראשוני הזה יעזור לכם/ן להבין שאתם/ן מעוניינים/ות להתקדם וללמוד עיצוב גרפי בצורה מקצועית ומעמיקה.

דנה שטרנברג

מאת: דנה שטרנברג, מעצבת גרפית | מרצה בקורס אילוסטרייטור במכללה לשיווק דיגיטלי

נשמח לקבל מכם ביקורת!

אם התוכן תרם לכם ערך ותרצו לעזור לנו לקדם ולהפיץ אותו, אנחנו יותר נשמח מאוד(!) אם תעניקו ביקורת חיובית על האתר. איך אפשר לעשות את זה? הקליקו על כפתור הזהב להענקת ביקורת בגוגל:

5/5

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן >>

מוזמנים להוסיף את דעכתם למאמר לטובת דיון מעשיר;

תוכן עניינים

אודות המכללה לשיווק דיגיטלי;

המכללה לשיווק דיגיטלי מעניקה הכשרות מקצועיות בתחום השיווק הדיגיטלי בשיטה של לימודים מקוונים. ההכשרות שלנו כוללות לימודי בניית אתרים, קידום אתרים, פרסום בפייסבוק, עיצוב גרפי ועוד.

אהבתם את התוכן? אז בטוח שתאהבו גם את אלו;

מדריך לתכנון ועיצוב אינפוגרפיקה

במאמר הבא אני אסביר מה זה בכלל אינפוגרפיק, באילו מקרים כדאי לשלב מאפיינים אינפוגרפיים בעבודות עיצוב ואסקור את השלבים הנדרשים לתכנון ועיצוב אינפוגרפיק. מה זה

איך להתאים פונט לעיצוב

איך להתאים פונט לעיצוב?

לטיפוגרפיה (אמנות סידור ועיצוב הטקסט) יש תפקיד מרכזי בהצלחה של פרויקט עיצובי. טיפוגרפיה יעילה היא כזו התורמת לייעול הקריאות, הנגישות והפונקציונליות של קומפוזיציה גרפית מסוימת.

מציורי מערות ועד עיצוב גרפי ב2024

תחום העיצוב הגרפי התפתח באופן רשמי עם המצאת הדפוס ב1440, אך השורשים של מהות התקשורת החזותית התחילו עוד מימי אנשי המערות. למעשה, ברגעים אלו בהם

תודה שהצטרפת לרשימת הדיוור!

אם אהבת את התוכן, אני אשמח לקבל ממך פרגון על ידי מתן ביקורת חיובית שתסייע לי לשפר את חשיפת האתר בפני גולשים נוספים. זה יועיל לי מאוד 🙏

קורס שיווק דיגיטלי

ההרשמה לקורס שיווק דיגיטלי מעניקה גישה משולבת להכשרות המתקדמות של:

מחיר הקורסים 8,000 ש"ח

מחיר הקורס המשולב: 6,500 ש”ח בלבד!

למידע נוסף והרשמה יש ליצור קישור בטלפון או בוואטסאפ:

קורס עיצוב גרפי

ההרשמה לקורס עיצוב גרפי מעניקה גישה משולבת להכשרות המתקדמות של:

עקב המצב הכלכלי הקשה שנכפה על החברה הישראלית כולה, ההרשמות לכל הקורסים יוענקו במחיר מסובסד כל עוד המשבר נמשך.
למידע נוסף יש ליצור קשר באתר.

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן חוליאן... איך אפשר לעזור לך?