המכללה לשיווק דיגיטלי

שינויים המשמעותיים בעורך גוטנברג: כיצד ישפיעו הפיתוחים החדשים של גוטנברג על אופן העבודה ב-WordPress?

אם אתם משתמשים בפלטפורמת וורדפרס בשביל האתר שלכם או אתרים של לקוחות שלכם, ודאי שמעתם הרבה שמועות במרחב הדיגיטלי לגבי גוטנברג (Gutenberg), עורך העמודים החדש-ישן של וורדפרס. השמועות נכונות, ואכן מדובר על שינוי משמעותי בפלטפורמה, וככזה הוא מלחיץ לא מעט משתמשים ויוצר “גלי הדף” בקהילה העצומה המשתמשת בוורדפרס עבור אינספור אתרי אינטרנט.

אם שמעתם על גוטנברג ואין לכם ממש מושג על מה בכלל מדובר, או אם אתם רוצים להבין מה המשמעות של החידוש הזה עבורכם ועבור הלקוחות שלכם, עיינו לעומק במאמר זה. אנו מאמינים כי גוטנברג הוא חלק משמעותי בעתיד של WORDPRESS וכי על כל המשתמשים יהיה להסתגל וללמוד כיצד לעבוד חכם עם הכלי החדש.

מהו עורך התוכן גוטנברג?

למעשה, גוטנברג אינו כל כך חדש ובעצם הושק בשנת 2018, אך היום, אפשר לומר שהוא מיושם בהיקפים נרחבים יותר, עם השקעת משאבי פיתוח ואופטימיזציה מקיפים מצד קהילת המפתחים של הפלטפורמה והוא גם נכלל כברירת מחדל עם הגרסאות החדשות של הפלטפורמה – מה שרק מחזק אותו כעתיד של וורדפרס.

במהותו, גוטנברג הוא כלי עריכת תוכן ייעודי ורשמי לאתרי וורדפרס, כאשר הוא נולד כדי להחליף את עורך התוכן הישן שכבר סבל מכמה פגמים וחולשות שפגעו ביכולות של המערכת ובידידותיות הממשק עבור בעלי אתרים ומפתחים. בעוד שעורך התוכן הקודם של וורדפרס (TinyMCE) הצריך שימוש ב-HTML, שורטקודים ותוספים שונים וגם לא אפשר לבצע פעולות רבות והכרחיות כיום, גוטנברג מיישם שיטת עבודה חדשה ושונה לגמרי, המיועדת לייעל ולהקל את תהליכי הכתיבה והעריכה של פוסטים ודפים באתרי וורדפרס.

בעורך התוכן גוטנברג המודל הוא מודל של בלוקים, כאשר לכל מרכיב ספציפי בתוכן הדף אפשר להתייחס כבלוק נפרד ולהגדיר לו הגדרות ואמצעי עריכה מותאמים אישית – בצורה שיכולה אולי להזכיר קצת את ממשק המשתמש של מערכת בניית ועיצוב הדפים אלמנטור.

הערת ידע כללי: עורך התוכן גוטנברג נקרא כך על שם יוהנס גוטנברג, ממציא גרמני שפיתח את מכונת הדפוס הראשונה לפני למעלה מ-500 שנה.

מה היתרונות של גוטנברג כעורך תוכן?

 • הפחתת ההסתמכות על עורך התוכן הישן היא דבר חיובי ומתבקש. אנחנו אישית נשמח לראות אינטגרציה הדוקה יותר בין ליבת המערכת, מפתחי תבניות, פלאגאינים ועורך התוכן – וגוטנברג מתקדם לכיוון הזה.
 • גוטנברג פועל כחלק אינטגרלי מהממשק של וורדפרס, לכן השימוש בו מתבצע במהירות, ללא תקלות והתוצאות שמתקבלות נראות מעולה. זאת בשונה מהמתחרים שלו, שלעיתים אינם תואמים באופן מלא למערכת וורדפרס ולכן אנחנו לעיתים נתקלים בבאגים מסוימים או בתוצאות סופיות שנראות פחות טוב.
 • גוטנברג הוא כלי יעיל ונוח יותר למשתמשים חדשים, כולל לבעלי אתרים ומפתחי אינטרנט ללא ניסיון טכני מקיף וידע בכתיבת קוד, עם ממשק המספק חוויית עריכה משופרת ומשודרגת.
 • גוטנברג מספק חוויית שימוש פחות מפריעה ומסיחת דעת תוך כדי ניצול חכם יותר של שטח המסך.
 • עריכה בשיטת הבלוקים היא פשוט יותר נעימה וכיפית מהשיטה הישנה ואפשרויות העימוד החדשות הן התקדמות מרשימה ונדרשת, בעיקר למסכים עם רזולוציות גבוהות יותר, אתרים רספונסיביים ותבניות אתרים ברוחב מלא.

 

לפניכם רשימה של הבלוקים הקיימים בגוטנברג:

 • גוטנברג כבר עובד מצוין במובייל ובהמשך הדרך יותר ויותר אנשים ישתמשו בעורך התוכן החדש ישירות ממכשירי מובייל. מה שיאפשר עריכות מהירות תוך כדי תנועה מהסמארטפון למשל.
 • היכולת של מפתחי תבניות ופלאגאינים ליצור בלוקים מותאמים אישית משלהם ובצורה יעילה.
 • האפשרות להרחיב את יכולות גוטנברג דרך הוספת תוספי וורדפרס ייעודיים למטרה זו.
 • החידושים והתוספות בגרסה האחרונה של גוטנברג שיצאה במרץ 2021 – בדגש על היכולת לעריכת אתר שלם באמצעות הכלי.


ניתן אולי גם לציין חסרונות מסוימים בעורך התוכן גוטנברג, אך אלו בעיקר חבלי לידה ותלונות של משתמשים המתקשים להסתגל לשינוי. אמנם יש עקומת למידה מסוימת כדי ללמוד את המערכת ולהבין איך לערוך דפים עם גוטנברג, אבל לאחר תהליך בהחלט מדובר על עורך תוכן ידידותי, רב עוצמה, אינטואיטיבי לשימוש ומותאם לאתרי אינטרנט של היום ושל המחר.

איך ישפיעו הפיתוחים החדשים של גוטנברג על אופן העבודה שלנו ב-WordPress?

אפילו שישנם אלו הממעיטים בחשיבות היישום ההולך ומתרחב של גוטנברג כעורך התוכן הראשי של וורדפרס, בפועל לתפיסתנו מדובר על מרכיב מהותי בכיוון העתידי שאליו הפלטפורמה מתקדמת. עורך התוכן החדש הוא מרכיב משמעותי באסטרטגיה העתידית של וורדפרס מכמה סיבות מרכזיות:

 • מדובר על עורך תוכן חדש, חזק ועם יכולות המותאמות למציאות הדיגיטלית של ימינו והצרכים הרבים שהיא מביאה עימה. הממשק פותח ממש מהבסיס ומהווה את אחד מעמודי התווך של המשך צמיחת הפלטפורמה.

 

 • פרויקט כמו Gutenberg ייתן התמקדות מעשית ודגש רב יותר על תבניות של דפי אתרים, מה שמאפשר נוחות שימוש משודרגת למשתמשים ומסמל כיוון מהותי שאליו התחום הולך – כאשר מבחינה זו גוטנברג מהווה אלמנט אחד מתוך חידושים אסטרטגיים נוספים שלבטח יושקו בפלטפורמה בשנים הקרובות.

 

 • ברמה המערכתית, מעבר למודל העבודה של גוטנברג, יאפשר יכולות מקיפות וחזקות יותר של התאמה אישית ואפשרויות של משתמשים לשנות את המערכת לפי צורכיהם, מה שיספק יותר שליטה לבעלי ומפתחי אתרים ויישמר את וורדפרס כאפשרות ניהול התוכן והאתרים המובילה באינטרנט.

 

 • מרגע שגוטנברג נכנסה למירוץ ההתאמות והשדרוגים, אנחנו מאמינים שנראה גם אצל המתחרים ניסיונות לפתח ולחדש את הכלים שלהם עבור המשתמשים. כלומר, כניסה של שחקן שהולך ומתחזק ומאיים בצורה מסוימת על המתחרים שלו, יכולה רק להיטיב איתנו ולשפר את מגוון האפשרויות איתן אנחנו עובדים.
מה ההשפעה של גוטנברג על "בילדרים" כמו אלמנטור?

קודם כל, אם זה עדיין לא הובהר מספיק בהסברים שלנו, אז גוטנברג הוא לא (אולי עדיין לא…) תחליף לבוני דפים כמו אלמנטור הפופולארי. מה שכן, גוטנברג בהחלט מסייע ויסייע לבנות ולעצב דפי אתר סטנדרטיים ופשוטים יחסית, כמו למשל דפים רגילים וכלליים באתר או פוסטים חדשים לבלוג שלכם, אפילו ללא צורך להשתמש באלמנטור או כלי בניית דפים אחר.

אך עדיין יש כמה יכולות החסרות במערכת של גוטנברג כדי שהיא תהיה תחליף לבוני דפים – כאשר כלל לא בטוח שבוורדפרס רוצים לפתח ולמצב את עורך התוכן כתחליף מלא לבוני אתרים אלו. כך למשל אין בגוטנברג יכולות חשובות ויעילות כגון עמודות גמישות וגם אין אפשרות לעריכה ועיצוב דרך Drag & Drop מלא.

לכן אלמנטור וכלי בניית דפים אחרים עדיין רלוונטיים וחיוניים לנוכחות הדיגיטלית שלכם, אך התחום בהחלט נמצא בתקופה פוטנציאלית של שינויים טקטוניים, מה שרק יכול להוביל לשיפור בכל המערכות, לתחרות גדולה יותר ולשיפורים וחידושים גם בבוני דפים ובמערכות נוספות של ניהול תוכן וניהול נוכחות דיגיטלית.

סיכום

רבים מכם וודאי חושבים שנפלנו על הראש. איך זה הגיוני שאנחנו בכלל משווים בין אלמנטור לבין גוטנברג? אז האמת היא שגם אנחנו עובדים עם אלמנטור ולא מתכוונים להחליף אותו בקרוב, אבל עדיין עוקבים בהדיקות לגבי השינויים וההתפחויות הקשורים בפיתוחים החדשים של גוטנברג. אנחנו חושבים שגוטנברג צריך עוד להבשיל, אבל מרגע שזה יקרה – דברים נהדרים יקרו כאן. ממליצים גם לכם להישאר מעודכנים.

על הכותב

אור פיאלקוב, בן 37, מייסד ומנכ”ל חברת פיאלקוב דיגיטל, חברה המתמחה בפרסום בגוגל ומגוון ערוצים נוספים. מומחה בשיווק דיגיטלי, מעביר סדנאות והרצאות בנושא שיווק בעזרת כלים מתקדמים לחברות וליחידים. 

הבעלים של EasyCloud – חברת אחסון אתרים בענן. חברה שמנגישה את עולם אחסון אתרים בענן בעזרת Cloudways לכל אחד. דרך חברות אחסון הענן הגדולות בעולם עם ממשק נוח, אבטחת אתרים מקסימלית ומחיר מעולה.

נשמח לקבל מכם ביקורת!

אם התוכן תרם לכם ערך ותרצו לעזור לנו לקדם ולהפיץ אותו, אנחנו יותר נשמח מאוד(!) אם תעניקו ביקורת חיובית על האתר. איך אפשר לעשות את זה? הקליקו על כפתור הזהב להענקת ביקורת בגוגל:

5/5

רוצים לשתף את התוכן עם חברים שלכם? אפשר לעשות זאת בקלות מכאן >>

מוזמנים להוסיף את דעכתם למאמר לטובת דיון מעשיר;

תוכן עניינים

אודות המכללה לשיווק דיגיטלי;

המכללה לשיווק דיגיטלי מעניקה הכשרות מקצועיות בתחום השיווק הדיגיטלי בשיטה של לימודים מקוונים. ההכשרות שלנו כוללות לימודי בניית אתרים, קידום אתרים, פרסום בפייסבוק, עיצוב גרפי ועוד.

אהבתם את התוכן? אז בטוח שתאהבו גם את אלו;

ביטול קונטיינר באלמנטור

אלמנטור תמיד חותרים לחדש, אבל לא כל חידוש בא תמיד בטוב ואנחנו נעדיף לפעמים גרסאות ישנות שהיו קלות ופשוטות יותר. עם זאת – לא ניתן

קורס איקומרס

דוגמה להצעת מחיר לבניית אתר

בניית אתר סחר לכבוד *********** (להלן; הלקוח) העבודה כוללת עיצוב, פיתוח והוספת פיצ’רים הקשורים לשיווק במסגרת העיצוב, אנו נאפיין את צרכי הלקוח ובהתאם לדרישותיו, נאייר

חיבור דומיין לאתר

קניית דומיין וחיבור לאתר

בהדרכה הבא אציג לכם כיצד לרכוש דומיין וכיצד לחבר אותו לשרת אחסון. בהדרכה הדגים אודות רכישה של דומיין מ”בוקס” וחיבור לשרת “יופרס”. אלו רק דוגמאות

איך משנים סיסמה בוורדפרס?

אפשר ליצור סיסמה חדשה באתרי וורדפרס בשני דרכים:  שחזור סיסמה (כשאני לא זוכר מה הסיסמה שלי אבל אני כן משתמש רשום באתר) עדכון סיסמה חדשה

סדר פעולות בבניית אתר

סדר פעולות בבניית אתר

אם זה עתה סיימתם בהצלחה לימודי בניית אתרים ואתם מרגישים שיש לכם את זה, אבל ברגע שאתם יושבים על המחשב כדי להתחיל בפרויקט חדש אתם

טופס של רב מסר באלמנטור

הטמעת טופס של רב מסר באלמנטור

לרב מסר יש יתרונות רבים בכל נושא הדיוור (בעיקר בעניין סדרת המסרים וגיבוש רשימות). למי שלא מכיר, כדאי לראות הסבר והדרכה מפורטים במאמר זה. העניין

שחזור גרסה באלמנטור

שחזור גרסאות לעמודי אלמנטור

במידה ועדכנתם שינויים באלמנטור, אבל התחרטתם עליהם – תוכלו לעלות גרסה קודמת במקום לבצע עבודה ידנית מחדש. מה גם שהיכולת הזו תופסת לפרק זמן ארוך

תרגום מחרוזות באתרי וורדפרס

תרגום מחרוזות באתרי וורדפרס

לעיתים אנו ניתקל במחרוזת באתר שאין לנו אין לערוך או לתרגם אותה. המצב הזה מתסכל ועלול להיווצר הרושם כי נגיע ל”מבוי סתום”. עם זאת, יש

שכפול עמודי וורדפרס

ניתן לשכפל עמודי וורדפרס בקלות באמצעות תוסף. שימו לב! במידה ואתם רוצים לשכפל עמודים שנבנו באמצעות אלמנטור, אז יש לזה דרך אחרת; לחצו כאן כדי

איך משכפלים עמוד אלמנטור?

כשמשכפלים עמודים שנבנו באלמנטור, אין צורך בתוסף וורדפרס נוסף. ניתן לשמור עמודים שלמים כטמפלטים ואז לעשות בהם שימוש חוזר בכל עמוד פוסט אחר באתר. צפו

העברת אתר וורדרפס בין שרתים

העברת אתר וורדרפס בין שרתים

במידה ואתם בוני אתרים מקצועיים, אתם תתקלו בשלב מסוים בצורך להעביר אתר משרת X לשרת Y. אז איך עושים את זה? 3 דרכים להעברת את

קורס בניית אתרים

אחסון וורדפרס בחינם

במידה ואתם כרגע נמצאים בתחילת הדרך שלכם ומעוניינים להכיר את תחום בניית האתרים, תוכלו לבצע התקנת וורדפרס בחינם ב-2 דרכים: אחסון לוקאלי על המחשב שלכם

שחזור עמוד ווקומרס

שחזור עמודי Woocommerce

מדריך לשחזור עמודי Woocommerce שנמחקו / הוסרו המדריך הבא יציג את השלבים לשחזור עמודי ווקומרס (חנות אינטרנטית של אתרי וורדפרס) שנמחקו או הוסרו בטעות ולא

עקרונות לעיצוב אתרים

עיצוב אתרים

במאמר זה נדבר על החשיבות של עיצוב אתרים ונראה כיצד שיפור של צבעי האתר והטיפוגרפיה שלו יכולים לשמש כאחת הדרכים הפשוטות והזולות ביותר לשיפור הרווח

נכס דיגיטלי

סוגי נכסים דיגיטליים שונים

הרבה פעמים שואלים אותי מה ההבדל בין עמוד נחיתה לכרטיס ביקור דיגיטלי? או מה ההבדל בין אתר תדמית למיניסייט? המאמר הבא יעשה סדר ויקטלג באופן

הפניות 301

הפניות 301

אנו נבצע הפניות 301 כאשר נבקש להעביר באופן אוטומטי משתמשים המגיעים לכתובת אתר מסוימת לכתובת אתר חלופית. נעשה זאת כאשר יש שינוי במבנה הקישורים על

ניהול אתר מותג

כיצד לנהל אתר מותג?

התקבלתם לעבודה חדשה כמנהלי אתר מותג? מזל טוב! עכשיו נשאלת השאלה… מה בדיוק מצפים שתעשו בג’וב החדש? במאמר הזה נעשה סדר ונגדיר את התפקיד של

אפיון אתר

אפיון אתר

אפיון אתר הוא מסמך שנבנה בטרם תחילת תהליך הפיתוח של האתר. התפקיד של מסמך האפיון הוא להמחיש למפתח האתר מה סדר גודל עבודתו, וליצור חפיפה רבה ככל האפשר מול ציפיות הלקוח. מסמך אפיון מסודר יתרום משמעותית לקידום האורגני של האתר בגוגל.

המלצות נוספות עבורך:

אוהבים מאוד תוכן על בניית אתרי אינטרנט אבל מעניין אתכם לחקור נישות נוספים בנושא פרסום באינטרנט? ראו כאן קטגוריות נוספות בתחום:

תודה שהצטרפת לרשימת הדיוור!

אם אהבת את התוכן, אני אשמח לקבל ממך פרגון על ידי מתן ביקורת חיובית שתסייע לי לשפר את חשיפת האתר בפני גולשים נוספים. זה יועיל לי מאוד 🙏

קורס שיווק דיגיטלי

ההרשמה לקורס שיווק דיגיטלי מעניקה גישה משולבת להכשרות המתקדמות של:

מחיר הקורסים 8,000 ש"ח

מחיר הקורס המשולב: 6,500 ש”ח בלבד!

למידע נוסף והרשמה יש ליצור קישור בטלפון או בוואטסאפ:

קורס עיצוב גרפי

ההרשמה לקורס עיצוב גרפי מעניקה גישה משולבת להכשרות המתקדמות של:

עקב המצב הכלכלי הקשה שנכפה על החברה הישראלית כולה, ההרשמות לכל הקורסים יוענקו במחיר מסובסד כל עוד המשבר נמשך.
למידע נוסף יש ליצור קשר באתר.

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן חוליאן... איך אפשר לעזור לך?